Hypo rahoitti ensimmäisen sähköisen osakekirjan asuntokaupan

Hypo on tiedotteensa mukaan rahoittanut Suomen ensimmäisen ”sähköisen osakekirjan” asuntokaupan.

Kaupan kohteena oli siis osakehuoneistorekisteriin kirjatun huoneiston kauppa, joka toteutettiin sähköisellä merkinnällä asunnon omistuksesta. Kauppa tehtiin viime torstaina Turussa ja osakehuoneisto tuli Hyposta nostettavan asuntolainan vakuudeksi sähköisellä panttausmerkinnällä.

Jatkossa sähköinen asuntokauppa yleistyy, kun yhä useampi taloyhtiö siirtää osakeluettelonsa ylläpidon Maanmittauslaitoksen osakehuoneistorekisteriin. Taloyhtiöiden on siirrettävä osakeluettelonsa rekisteriin vuoden 2022 loppuun mennessä. Ennen vuodenvaihdetta 2019 perustetut taloyhtiöt ovat voineet aloittaa siirrot 1.5.2019 alkaen. Toistaiseksi osakeluetteloiden siirtoja on voinut tehdä vain yksitellen, mutta kun Maanmittauslaitoksen sähköinen palvelu tulee käyttöön loppuvuodesta, arvioidaan siirtojen yleistyvän.

Lue lisää Hypon tiedotteesta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asuntokauppa sähköistyy

16.12.2025

Asuntokauppa sähköistyy – mitä se tarkoittaa taloyhtiöille?

Yli puolet kiinteistönvälittäjien asuntokaupoista tehdään jo sähköisesti ja tahdin uskotaan vain kiihtyvän. Taloyhtiöille muutos tarkoittaa siirtymää paperimapeista digiaikaan. Myös huoneistotietojärjestelmän tiedot on pidettävä tarkasti ajan tasalla.

hypo asuntokauppa kasvaa

11.12.2025

Hypo: Asuntokauppa kasvaa ensi vuonna

Asuntokauppa saavuttaa kriisejä edeltäneen tasonsa ensi vuonna, ennustaa asuntoluototukseen erikoistunut Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntojen hintojen odotetaan nousevan ja vanhojen osakeasuntojen tarjonnan kasvavan.

asuntojen hinnat

13.6.2025

Hypo: Runsas asuntotarjonta hillitsee asuntojen hinnan nousua

Asuntojen hinnat nousevat tänä vuonna koko maassa 0,5 prosenttia ja ensi vuonna 3,0 prosenttia, ennustaa Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Ensi vuonna hinnat nousevat eniten 15 vuoteen, jos korona-ajan nousuvuosi 2021 jätetään huomiotta.

asuntojen hinnat

14.3.2025

Hypo: Asuntojen hinnat nousevat maltillisesti

Asuntojen hintojen ennustetaan nousevan tänä vuonna koko maassa 1,5 prosenttia ja ensi vuonna 2,5 prosenttia. Asuntojen kauppamäärät ovat kasvussa, mutta yleinen epävarmuus pitää kuluttajat varovaisina ja hintakehityksen maltillisena.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti